Czym są systemy POS?

System POS (albo inaczej program POS – z ang. point of sale), jest zestawem złożonym ze: sprzętu komputerowego, to znaczy terminalu dotykowego, który połączony jest z oprogramowaniem sprzedaży lub gastronomicznym – http://www.posiflex.com.pl/. Dlaczego warto zainstalować to rozwiązanie w swojej firmie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Czym są systemy POS?

Zestaw taki dedykowany jest do działalności takich, jak na przykład: kawiarnie, restauracje, bary szybkiej obsługi, sklepy detaliczne albo inne punkty gastronomiczne. Tego typu rozwiązania stosuje się również w branży hotelowej. Instaluje się tam systemy POS, które złożone są z terminali dotykowych oraz oprogramowania hotelowego. Co ważne, samo oprogramowanie i terminal nie wystarczą do obsługi miejsc sprzedaży. Potrzeba tu jeszcze innych urządzeń zewnętrznych, którymi są: stacjonarne wagi elektroniczne albo etykietujące, sprawdzarki kodów, drukarki fiskalne, czytniki kodów kreskowych, a także kolektory danych. Warto wiedzieć o tym, że wybór oprogramowania zależny jest przede wszystkim od formy prowadzonej działalności. Dlatego też, nim zakupi się oprogramowanie, należy przeprowadzić „analizę przedwdrożeniową” całego swojego przedsiębiorstwa. Będzie to wtedy najbezpieczniejszą formą wyboru systemu POS, zarówno pod względem działania całej firmy, jak i przyszłych jej zysków. Pod uwagę trzeba wziąć wtedy to, jakie funkcjonalności będą potrzebne w oprogramowaniu, aby konkretny system POS utworzył rozwiązanie docelowe i był jak najlepiej dopasowany do firmy. Dość ważnym aspektem jest optymalizacja czasu pracowników, którzy używac będą konkretnego systemu: program POS powinien bowiem ułatwiać i szybko realizować funkcje zaimplementowane w oprogramowaniu. Funkcjami tymi będą głównie obsługa klienta podczas sprzedaży i umiejętności: szybkiego udzielania rabatów, obsługi kart lojalnościowych oraz realizowania bonów.

Czemu systemy POS są tak przydatne?

Powinien pojawić się on w każdym sklepie detalicznym, restauracji i w każdym punkcie gastronomicznym, ponieważ w znaczący sposób poprawia jakość zarządzania biznesem. Jedną z najważniejszych korzyści jest to, że program utrzymuje historię sprzedaży, na której podstawie analizować można m.in. koszty, przepływy pieniężne oraz finalnie zyski przedsiębiorstwa. Dzięki temu każdy właściciel firmy, w oparciu o dane z systemu POS, może podejmować lepsze decyzje dotyczące działania swego przedsiębiorstwa. Do tego dochodzą: szybsza aktualizacja cen na produktach i raportowanie (które obejmuje sprzedaż dla dowolnego okresu, mówiące m.in. o tym, w której godzinie odbyła się transakcja). W prowadzeniu biznesu pomagają także ewidencja bazy kontrahentów oraz moduł inwentaryzacji. Co więcej, im większa będzie elastyczność systemu POS, tym lepsze staną się rozwiązanie dla każdego klienta.

Systemy używane w gastronomii

Do różnego rodzaju kawiarni i restauracji wybierane są najczęściej oprogramowania dotykowe, czyi trochę inne niż w sklepach detalicznych. Jednak i tak każda z operacji zapisywana jest w bazie danych. W systemach POS do gastronomii, jednym z najważniejszych elementów musi być rozliczenie kosztowe kupowanych składników z których konstruuje się gotowe potrawy czy gotowe produkty. Dlatego niezbędne jest, by oprogramowanie POS do restauracji zawierało w sobie taką właśnie funkcjonalność. Najlepszym rozwiązaniem jest opcja, która pozwala na automatyczny rozchód składników – podczas sprzedaży gotowych już dań. Dzięki temu manager firmy będzie w stanie planować przyszłe dostawy i ich rozmiary – gdyż będzie widział ilość wykorzystywanych składników w systemie. Pozwoli to również na ewentualną konfigurację receptury. Systemy wykorzystywane w gastronomii mają także trochę inny wygląd niż pozostałe systemy POS. Widnieje tam bowiem: obsługa grup towarowych, wybór poszczególnych produktów, obsługa stolików, a także rejestracja czasu pracy obsługi. Wśród podobieństw oprogramowań dla gastronomii z systemami POS dla sklepów detalicznych, można wymienić to, że oba rodzaje współpracują z wieloma urządzeniami zewnętrznymi. Urządzenia te to: wagi elektroniczne, drukarki paragonowe, drukarki fiskalne i drukarki bonowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *