Place zabaw – o czym pamiętać

Jeszcze tylko kilka dni i oficjalnie rozpoczną się wakacje. Od tego momentu dzieci w wieku szkolnym, jak i przedszkolnym, będą miały wiele wolnego czasu, a część z niego na pewno spędzą na placu zabaw. Jednak wakacje to nie tylko czas urlopów, ale też wysokich temperatur, które mogą doprowadzić do przegrzania się organizmu lub udarów słonecznych. Sprawdź, o czym należy pamiętać latem na placach zabaw, gdy za oknem mocno praży słońce.

Bez wody i nakrycia głowy ani rusz!

Gdy za oknem jest piękna pogoda, a słońce wysoko świeci na niebie nasze samopoczucie od razu poprawia się oraz czujemy, że mamy więcej energii. Niestety, mimo tego, że słońce jest źródłem witaminy D3 i poprawia pracę układu krążenia, to zbyt długie przebywanie może mieć negatywne skutki, w szczególności dla dzieci, które gorzej od dorosłych osób znoszą upały. Co w takim razie zrobić, by uchronić dziecko od udaru słonecznego lub poparzeń?

Sposobów jest wiele. Najważniejsze jednak jest to, by zabrać ze sobą nakrycie głowy (czapka z daszkiem lub kapelusik z dużym rondem) oraz butelkę wody. Nakrycie głowy ochroni dzieci przed promieniami słonecznymi, a woda nawodni organizm i ugasi pragnienie. Oczywiście, można wziąć ze sobą inny napój, jak sok lub napój gazowany, lecz to właśnie zwykła woda (nie smakowa) jest najbardziej zalecana przez lekarzy i dietetyków. Jest ona źródłem nie tylko składników odżywczych, ale też ma za zadanie rozpuścić substancje czynne metaboliczne, które znajdują się w jedzeniu.

Poza tym woda jest również odpowiedzialna za:

  • przenoszenie tlenu do komórek (warto tu wspomnieć o tym, że nie zmienia przy tym struktury komórek),
  • nawilża oczy, usta oraz nos, dzięki czemu mogą one prawidłowo funkcjonować,
  • przepłukuje nerki i usuwa toksyny z organizmu,
  • nawadnia organizm, dzięki czemu nie tylko lepiej on funkcjonuje, ale też zwiększa się zdolność koncentracji oraz poprawia refleks.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *