Monitor dotykowy w technologii podczerwieni

Budowa monitorów dotykowych może opierać się matrycy podczerwieni. Nie ma więc w nich żadnej dodatkowej nakładki na ekran, co sprawia, że fizyczne „zużycie się” funkcji dotykowej ekranu jest praktycznie niemożliwe. Czy monitor dotykowy w technologii podczerwieni to dobry wybór? Przeczytaj ten artykuł i znajdź odpowiedź na to pytanie! http://www.posiflex.com.pl/monitory,41.html

Monitor dotykowy w technologii podczerwieni

Technologia ta zapewnia zawsze doskonałą jakość obrazu. Jest tak dlatego, że monitor jest wolny od nakładek i podkładek, dzięki czemu funkcja dotykowa nie wpływa na specyfikację wyświetlacza. Gdzie można więc stosować monitor dotykowy oparty na technologii podczerwieni? Będą to:
– środowisko pracy: zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków,
– działania wykorzystujące dotyk wielopunktowy,
– monitory dotykane palcami, palcami w rękawicach, przez rysiki, wskaźniki, przedmioty z dowolnego tworzywa,
– zaawansowane monitory dotykowe o intensywnej eksploatacji,
– projekcje wielkoformatowe: do 150″,
– stoły dotykowe: na przykład w muzeach lub centrach handlowych,
– publicznie dostępne kioski reklamowe,
– rozwiązania, w których monitor jest eksploatowany w warunkach nasłonecznienia (wtedy wybiera się wersję szkła, które jest antyodblaskowe i antyrefleksyjne),
– rozwiązania gdzie spodziewać się można wandalizmu, zarysowań a nawet uderzeń.

Jakie są natomiast przeciwwskazania stosowania tego typu monitorów? Są to:
– projekty i działania gdzie liczy się najniższa cena,
– miejsca o dużym zapyleniu,
– kioski narażone na opady deszczu i zalew topniejącego śniegu (bez zadaszenia).
Jak widać, lista miejsc, w których taki monitor dotykowy się sprawdzi jest znacznie dłuższa.

Jak działa panel dotykowy w technologii podczerwieni?

Podstawą funkcjonowania jest tutaj wytworzenie promieniowania podczerwonego. Dzieje się to za pomocą diod LED, które rozmieszczone są wzdłuż dwóch prostopadłych krawędzi, naprzeciw których znajdują się elementy światłoczułe. Co ważne, do działania tego typu ekranów nie jest wymagana ochronna warstwa zewnętrzna. Oznacza to, że mogą być one montowane bezpośrednio w formie ramki na matrycy LCD lub plazmowej, nie wprowadzając tym samym żadnych zniekształceń wyświetlanego obrazu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że LCD ma stosunkowo miękką powierzchnię, dlatego przy takich matrycach warto dodać taflę szkła (która ma około 2-3 milimetry grubości). Uwagę należy zwrócić wtedy także na stosunek szyby do odbić światła i jej odporność na uderzenia. Dla bezpieczeństwa szkło można pokryć dodatkową folią antywłamaniową. Sam monitor działa w ten sposób, że promieniowanie emitowane przez diody (tuż nad powierzchnią panelu LCD), tworzy gęstą siatkę promieni podczerwonych. Promienie te wykrywane są przez elementy światłoczułe. Wtedy też, dotknięcie ekranu dowolnym przedmiotem czy palcem (nawet w rękawicy), powoduje przerwanie drogi dla światła. Wtedy też w prosty sposób można określić współrzędne punktu dotyku. Technologia ta umożliwia konwersję monitorów plazmowych w wersje dotykowe, bo gaz w plazmach jest zamknięty w szkle. Tak więc po instalacji ramki na podczerwień, można taką powierzchnię dotykać. Co ważne, działanie monitorów na podczerwień w ogóle nie zależy od stanu powierzchni ekranu. Dlatego też, niemożliwe jest fizyczne zużycie się materiału, a różne zadrapania i uszkodzenia powłoki szklanej nie mają żadnego wpływu na pracę całego systemu. Panel działa nawet wtedy, kiedy zewnętrzna – szklana powierzchnia jest stłuczona – wystarczy ją wtedy tylko wymienić. Nie ma konieczności kupowania całego ekranu. 

Monitor dotykowy na podczerwień – zalety

Ekrany na podczerwień nie wymagają okresowej kalibracji. Na ich pracę nie mają wpływu: wilgoć, woda czy nawet zalegający śnieg, a także kurz. Najnowsze modele posiadają układy, które pozwalają na niemal całkowite wyeliminowanie zakłóceń powodowanych przez światło zewnętrzne. Warto zaznaczyć także, że panel na podczerwień ma twardość szkła, a przy tym posiada podobne parametry fizyczne: refleksyjne i odbiciowe. Co ważne, dotyk wykrywany jest przy użyciu dowolnych przedmiotów (a nie tylko palców). Taki monitor dotykowy może być wielkoformatowy i istnieje możliwość wykorzystania dotyku wielopunktowego (dwa i więcej punktów). Korzyści z jego użytkowania są bardzo wymierne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *