Skaner kodów kreskowych w sklepie

Obok każdej sklepowej kasy leży na ladzie skaner kodów kreskowych. Urządzenie niezbyt imponujące, ale drzemie w nim duży potencjał i to właśnie dzięki niemu klienci nie muszą stać w kilometrowych kolejkach, gdy chcą zrobić codzienne zakupy.

Dostosowanie typu skanera do rodzaju działalności

Każdy sklep, w zależności od sprzedawanych w nim produktów oraz ilości obsługiwanych klientów, musi zdecydować się na jeden konkretny skaner kodów kreskowych. Wybór jest o tyle trudny, że urządzenia te mogą być oceniane pod kątem kilku właściwości. Kluczowe będzie określenie miejsca użytkowania skanera oraz sposobu jego wykorzystania. Przykładowo, jeśli czytnik ma być używany w trudnych warunkach, a więc na przykład w hali przemysłowej lub chłodni, przedsiębiorstwo powinno zdecydować się na skaner przemysłowy, który jest bardziej odporny na niskie temperatury i mechaniczne uszkodzenia. Ważne będzie także zastanowienie się, czy kody kreskowe w danych warunkach nie będą się brudzić lub niszczyć, bo jedne skanery lepiej poradzą sobie z tym problemem, a inne gorzej. Należy też przemyśleć, jak duże znaczenie będzie miał zasięg odczytu, gdyż niektóre czytniki są pod tym względem bardzo ograniczone i trzeba przysunąć skaner kodów kreskowych bardzo blisko kodu kreskowego.

Rozróżnienie skanerów używanych w sklepach

Podstawowym rozróżnieniem skanerów, które można znaleźć w sklepach jest podział na czytniki ręczne i stacjonarne. Te pierwsze są bardzo popularne i występują nawet w niewielkich sklepikach osiedlowych. Nietrudno je kupić, wybór jest ogromny, a ceny i jakość tak różnorodne, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
W przeciwieństwie do mobilnych czytników ręcznych, stacjonarne skanery kodów kreskowych to urządzenia wmontowane w boksy kasowe. Dzieli się je na pionowe oraz poziome. Pionowe mają tę zaletę, że nie grożą im żadne uszkodzenia mechaniczne, bo skanowanie odbywa się tylko poprzez zbliżenie produktu z kodem kreskowym do czytnika. Poziome są za to wygodniejsze dla kasjera, ponieważ wystarczy, że przeciągnie on produkt przez ladę i okienko czytnika obejmie kod kreskowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *