Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Cukrzyca typu 1 a aktywność fizyczna

Zdrowie Data publikacji - 2 listopada 2021 Autor - Redakcja dual-system.pl

Regularna aktywność fizyczna jest konieczna aby cieszyć się zdrowiem i sprawnością przez długie lata. Dotyczy to, rzecz jasna, osób zdrowych. A jak to jest w przypadku diabetyków? W przeszłości sądzono, że osoby chore na cukrzycę typu 1 powinny unikać nadmiernej aktywności fizycznej. Dziś jednak wysiłek fizyczny uznaje się za nieodłączną część leczenia cukrzycy. Ruch bardzo korzystnie wpływa na wrażliwość tkanek na insulinę, zwiększając zużycie glukozy przez mięśnie – w efekcie poziom stężenia glukozy we krwi ulega korzystnemu obniżeniu.

Cukrzyca typu 1 – czy aktywność fizyczna jest w pełni bezpieczna?

Na samym początku warto przypomnieć o jednej, niezwykle ważnej zasadzie. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej ważne jest, by chory na cukrzycę typu 1 ( przeczytaj więcej na: Szkoła Diabetyka – cukrzyca typ 1przeszedł odpowiednie konsultacje diabetologiczne. Aby aktywności sportowe przebiegały bezpiecznie dla zdrowia pacjenta, konieczna jest odpowiednia edukacja i samokontrola choroby. Dzięki profesjonalnej pomocy nauczymy się planować wysiłek uwzględniając przy tym odpowiednią dawkę leków oraz dietę. Przestrzegając zaleceń lekarza będziemy mogli cieszyć się swobodą i efektami wykonywanych treningów.

Jaka forma aktywności fizycznej jest najlepsza przy cukrzycy typu 1?

Bardzo ważne jest, aby aktywność fizyczna u diabetyka była regularna oraz umiarkowana. Doskonałym wyborem będą też wszelkiego rodzaju ćwiczenia wytrzymałościowe (aerobowe), które dotlenią organizm i wpłyną znacząco na obniżenie glukozy we krwi. Do takich ćwiczeń zaliczamy m.in.:

  • pływanie,
  • jazdę na rowerze,
  • jogging,
  • nordic walking,
  • taniec,
  • ćwiczenia z użyciem maszyn stacjonarnych: bieżnia, orbitrek.

Należy pamiętać, aby przed każdym treningiem wykonywać rozgrzewkę, która zminimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji. Jej zadaniem będzie także przygotowanie całego organizmu do stopniowego intensyfikowania wysiłku fizycznego. Dzięki przestrzeganiu tych zaleceń, osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 zadbają o jakość i komfort swojego życia.

Redakcja dual-system.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, motoryzacji, Internetu oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

selen w jedzeniu