Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Gorączka przy ząbkowaniu – co wtedy zrobić?

Zdrowie Data publikacji - 20 lipca 2021 Autor - Redakcja dual-system.pl
gorączka przy ząbkowaniu


Podczas opieki nad niemowlakiem, rodzice muszą zwracać uwagę na każdy szczegół związany ze stopniowym rozwojem dziecka. Wśród tych etapów, które są szczególnie istotne, na pewno jest ząbkowanie. Jest to jednak czas, w którym pełno wyzwań, a wśród tych najtrudniejszych jest gorączka.

Objawy ząbkowania u dziecka

Pojawienie się pierwszych ząbków u dziecka to czas bardzo istotny w jego życiu. Oznacza to bowiem, że dziecka rozwija się prawidłowo i niedługo będzie mogło przejść na bardziej zróżnicowaną dietę. Zanim do tego jednak dojdzie, koniecznie jest przejście przez wszystkie nieprzyjemne objawy, jakie pojawiają się przy ząbkowaniu.
Sam proces ząbkowania zaczyna się zazwyczaj około czwartego miesiąca życia dziecka. Najpóźniej powinien wystąpić do siódmego miesiąca, choć większość dzieci rozpoczyna ząbkowanie wcześniej. Występują przy tym liczne objawy takie jak obrzęk dziąseł i ich ból. Powoduje to niechęć do jedzenia, przez co też można szybko zauważyć, że dziecko ma znacznie mniejszy apetyt. Pojawia się też tendencja do gryzienia zabawek i innych przedmiotów w otoczeniu dziecka, dlatego warto jest zwracać na to szczególną uwagę i uniknąć niebezpiecznych sytuacji.
Obrzęk i ból powodują także problemy ze snem, co ostatecznie sprawia, że dziecko jest kapryśne i rozdrażnione. Ostatnim z częstych objawów ząbkowania jest zaś niewysoka, ale męcząca gorączka.

Gorączka przy ząbkowaniu – jak sobie z nią poradzić?

Gorączka przy ząbkowaniu jest przez wielu lekarzy uważana poniekąd za mit. Jednakże wielu rodziców zauważa podwyższenie temperatury ciała u swoich dzieci, które pojawia się dokładnie wtedy, gdy rozpoczyna się ząbkowanie. Zapewne jest to związane z obrzękiem i lekkim stanem zapalnym dziąseł. Gorączka przy ząbkowaniu nie powinna być wysoka, zatem nie może w jakikolwiek sposób zagrażać życiu dziecka. Jednakże jej występowanie jest kolejnym z dokuczliwych objawów, które zwiększają zmęczenie u dziecka i pogarszają jego ogólne samopoczucie i nastrój. Dlatego też warto jest starać się zlikwidować podwyższoną temperaturę. Jeżeli lekarz wyrazi na to zgodę, możliwe jest podanie niskich dawek leków przeciwgorączkowych, takich jak paracetamol. Oprócz tego zawsze można stosować chłodne okłady, zwłaszcza w okolicach szyi i buzi dziecka. Powinno to wywołać poczucie ulgi i poprawić samopoczucie.
Gorączka przy ząbkowaniu zazwyczaj trwa tylko parę dni i nie powinna być powodem do niepokoju. Warto jednak wiedzieć, jak pomóc dziecku przetrwać ten objaw ząbkowania w jak najlepszym humorze.

Redakcja dual-system.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, motoryzacji, Internetu oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

selen w jedzeniu