Strona główna
Internet
Tutaj jesteś

Jakie zagrożenia w Internecie czekają na dzieci, a jakie na dorosłych?

Internet Data publikacji - 8 lipca 2021 Autor - Redakcja dual-system.pl
zagrożenia w internecie


Internet to miejsce, w którym można się zatracić. Jest to rzecz, bez której w dzisiejszych czasach nie sposób się obejść. Zarówno dzieci, jak również dorośli spędzają wiele godzin serfując po Internecie. Ale czy zawsze jest to bezpieczne? Na co należy zwrócić uwagę podczas przeglądania stron internetowych?

Jakie zagrożenia czyhają na dzieci w sieci?

Internet to szczególnie świetna rozrywka dla młodego pokolenia. Dzieciaki uwielbiają grać w gry, przeglądać strony internetowe, śledzić ulubionych celebrytów w sieci, którzy kilka razy dziennie wrzucają różne filmiki i zdjęcia na portale. Internet to także miejsce do nauki. Ale jako rodzic należy zwrócić baczną uwagę na to, jakie treści przegląda Twoje dziecko i czy nie ma dostępu do niepowołanych stron. Warto założyć blokadę rodzicielską, która będzie filtrować strony dla dorosłych. Choć i tak powinno się sprawdzać co jakiś czas, czy działa ona poprawnie. Szczególną uwagę należy zwrócić na portale, na których jest kontakt z różnymi osobami. Nigdy nie wiadomo, kto siedzi po drugiej stronie monitora. Każde dziecko musi mieć świadomość, że nie może podawać żadnych swoich danych, ani umawiać się z nieznajomymi poznanymi na przykład na czacie.

Jak uczulić dziecko na zagrożenia w Internecie?

Czasami bywa tak, że dziecko bardziej zna się na Internecie niż osoba dorosła. Jednak nie zwalnia to dorosłego z odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa. Mianowicie musi przekazać dziecku, jakie zagrożenia mogą na niego czekać podczas serfowania po stronach internetowych. Przede wszystkim należy regularnie rozmawiać z dzieckiem o tym i powtarzać, że nie wszystko co znajduje się w Internecie jest prawdą i jest dobre. Kolejną rzeczą jest kontrolowanie stron, które odwiedzane są przez młodych. Najlepszą metodą na kontrolę jest wyznaczenie godzin, w których dziecko może korzystać z Internetu i najlepiej jeśli będą to godziny, w których ktoś z dorosłych jest w domu. Należy uczulać także małolaty, aby nie podawały żadnych danych osobowych, numeru telefonu, adresu czy haseł do jakiś stron.

Jakie zagrożenia w Internecie mogą spotkać dorosłego człowieka?

Internet to także nie lada wyzwanie dla dorosłych, aby nie paść ofiarą kradzieży. Dorosłe osoby przede wszystkim muszą dbać o hasła. W szczególności chodzi tutaj o hasło do konta bankowego, poczty mailowej czy to portali społecznościowych. Ważne jest, aby były to bezpieczne hasła, skomplikowane i regularnie zmieniane. Kolejną rzeczą jest nie otwieranie nieznanych linków, które mogą zawirusować komputer bądź doprowadzić do wykradzenia wrażliwych danych. Pod żadnym pozorem nie można podawać osobowych danych wraz z numerem konta, peselem czy numerem dowodu osobistego. Jeśli nie jest to strona, którą znasz, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś chce dostać się do środków na koncie lub wziąć pożyczkę przez Internet.

Internet to świetne miejsce do zabawy, ale także niebezpieczne

Każdy korzystający z Internetu musi mieć świadomość, że można się tam świetnie bawić przez wiele godzin. Należy jednak pamiętać, że Internet to także zagrożenie, które może pozbawić nie jedną osobę dorobku całego życia, ale może także uzależnić. Dlatego należy korzystać z niego z umiarem i ciągle mieć na uwadze zagrożenia, które mogą spotkać każdego.

Redakcja dual-system.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, motoryzacji, Internetu oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

zagrożenia w internecie