Strona główna
Internet
Tutaj jesteś

W jaki sposób można przyśpieszyć Internet – przydatne wskazówki

Internet Data publikacji - 24 czerwca 2021 Autor - Redakcja dual-system.pl
jak przyspieszyć internet


Szybki Internet może przydać się nie tylko podczas pracy, ale również podczas rozrywki. Aby komfortowo oglądać ulubione filmy, czy też szybko ściągnąć nową grę warto zadbać o szybki transfer. Niniejszy artykuł to dobry wybór właśnie dla tych użytkowników, którzy chcą poznać kilka trików i sztuczek, dzięki którym można przyśpieszyć Internet domowy.

Profesjonalna analiza szybkości łącza

W pierwszej kolejności warto przeprowadzić dokładną analizę szybkości łącza. Na maksymalny upload i download wpływ może mieć wiele elementów, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi. Aby przeprowadzić test szybkości łącza, można skorzystać z dobrodziejstwa internetowych serwisów typu https://netia.speedtest.net/pl. Aby test był wiarygodny należy podłączyć do sieci wyłącznie jedno urządzenie. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że trzeba odłączyć wszystkie pozostałe komputery z sieci domowej, drukarki, dekodery, konsole do gier, interaktywne telewizory i smartfony.

Konfiguracja routera

Aby przyśpieszyć Internet warto prawidłowo skonfigurować router. Wszystkie zmiany dokonuje się bezpośrednio z poziomu panelu administracyjnego danego urządzenia. Do panelu dostać można się nie tylko za pomocą przeglądarki internetowej, ale również za pomocą odpowiedniego programu, który znaleźć można na płycie dołączonej do routera. Kluczem do sukcesu jest tak naprawdę to, aby wybrać optymalny kanał. Do wyboru jest 13 kanałów, dlatego też warto przetestować każdy z nich. Przeważnie najmniej obciążony jest kanał 11 i 6. Przeciążenie poszczególnych kanałów najlepiej sprawdzić za pomocą specjalnego programu skanującego.

Jak przyspieszyć internet bezprzewodowy?

Aby przyśpieszyć Internet bezprzewodowy można wspomniany powyżej router rozbudować o dodatkowe anteny, które znacząco zwiększają zasięg. Mocne anteny są najprostszym i najszybszym sposobem na przyśpieszenie Internetu. Przydać może się również dodatkowy punkt dostępu albo wzmacniacz sygnału. Repeatery i Access Pointy wykorzystywane są nie tylko w biurach, ale również w domach prywatnych.

Dobry program antywirusowy

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że Internet mogą spowalniać różne programy komputerowe. Mowa tutaj przede wszystkim o wirusach, trojanach i robakach sieciowych. Złośliwe oprogramowanie może znacząco utrudnić korzystanie z dobrodziejstwa sieci. Aby uniknąć tego problemu warto skorzystać z dobrego programu antywirusowego. Uważać należy na darmowe programy antywirusowe, które znacząco spowalniają sieć. Warto systematycznie aktualizować programy z których najczęściej się korzysta. Aktualizacji wymaga także oprogramowanie routera, systemu operacyjnego i karty sieciowej.

Internet zrywa – co zrobić?

Jeżeli połączenie sieciowe bardzo często się zrywa, to warto zresetować router i przywrócić go do ustawień fabrycznych. Jeżeli stabilność łącza w dalszym ciągu pozostawia wiele do życzenia, to warto upewnić się, czy jest on prawidłowo podłączony do gniazdka. Częstym problemem są zbyt luźne końcówki kabla. Istnieje także ryzyko, że kabel po prostu został uszkodzony, dlatego też warto sprawdzić jego stan. Identycznie wygląda również sytuacja w przypadku rozdzielacza sygnału. Osoby, które nie wiedzą jak przyspieszyć internet powinny skorzystać z pomocy doświadczonego informatyka.

Redakcja dual-system.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, motoryzacji, Internetu oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

zagrożenia w internecie