Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Wymiana rozrządu w samochodach

Motoryzacja Data publikacji - 4 lipca 2021 Autor - Redakcja dual-system.pl
wymiana rozrządu


Wymiana rozrządu to jedna z podstawowych czynności obsługowych samochodu. Polega głównie na wymianie paska rozrządu, który napędza silnik. Kiedy ulega awarii, jazda samochodem po prostu przestaje być możliwa. Pasek rozrządu, jak każda inna część samochodowa, z czasem również zwyczajnie się zużywa.

Ile kosztuje wymiana rozrządu?

Cena nowego paska rozrządu nie jest zbyt duża, zwykle jest to granica od 200 do 1000 zł. Głównym czynnikiem jest marka samochodu i dostępność części. Aczkolwiek musimy pamiętać, że dochodzi do tego cena robocizny. To, ile dokładnie będzie kosztować nas obsługa, zależy również przede wszystkim od tego, jak trudny jest dostęp do rozrządu. O wiele łatwiej jest się dostać w starszych modelach samochodów. W najnowszych modelach dostęp jest zwykle utrudniony, ponieważ jest sporo ukrytych części. Od razu wydłuża to czas, który trzeba poświęcić na naprawę. Wtedy wymiana może się wahać nawet do 1000 zł.

Ponadto warto pamiętać, że przy zmianie starego łańcucha na nowy wymagana jest również wymiana: płynu chłodniczego (około 20zł), oleju silnikowego (około 50-150 zł) i filtru oleju (około 60 zł).

Co ile wymieniać pasek rozrządu?

Regularna wymiana i kontrola paska rozrządu jest gwarancją bezawaryjnej pracy silnika przez długie lata. Aby zapewnić paskowi odpowiednie warunki, należy na bieżąco usuwać wszelkie wycieki płynów, a zwłaszcza oleju silnikowego. To wszystko ma wpływ na stan paska i jego wytrzymałość. Niestety, ale nie ma jednego terminu, na wymianę. Wiele zależy od samego paska rozrządu oraz jego prawidłowego montażu.

Oczywiście producenci określają prawdopodobny czas wymiany, ale zwykle zawyżają termin. Często mówi się, aby wymienić pasek, gdy przejedziemy od 100 do 250 tysięcy kilometrów lub co 5-10 lat. Problem w tym, że nie zawsze takie widełki się sprawdzają. Zdarza się, że o wiele szybciej dochodzi do awarii.

Jak sprawdzić, czy został uszkodzony pasek rozrządu?

Doświadczony kierowca z pewnością zauważy, że z samochodem jest coś nie tak. Uszkodzony rozrząd sprawia, że auto głośniej pracuje, a zwłaszcza na zimnym silniku. Wydaje ono uniwersalne dźwięki, przypominające klekotanie lub grzechotanie. Czuć również wyraźnie spadek mocy silnika. Niestety, ale samochód zaczyna również zużywać więcej paliwa. Pamiętajmy, aby przy wymianie paska rozrządu, wymienić też dołączone do niego rolki pośrednie i napinacz. Jeśli będziemy zwlekać, aby pojechać do mechanika, to prawdopodobnie koszty naprawy będą cały czas rosnąć.

Podsumowanie

Sama wymiana paska rozrządu nie jest zbyt skomplikowana i nie zajmuje więcej niż 3 godziny w przypadku standardowych modeli samochodów. W przypadku aut wysokiej klasy, ze względu na ograniczoną ilość miejsca pod maską, wymiana może potrwać dłużej. Dlatego tak ważne, jest dbanie o samochód. Jeśli stale będziemy dbać o nasze auto, oszczędzimy sporo pieniędzy i unikniemy mnóstwo stresu. Chyba nie wyobrażasz sobie, że coś się zepsuje, gdy będziesz jechał do pracy lub do szkoły, zawieźć dzieci?

Redakcja dual-system.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, motoryzacji, Internetu oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

katalizator samochodowy