Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Rynek pracy w Krakowie. Jak wygląda? Gdzie szukać pracy?

Biznes Data publikacji - 11 marca 2022 Autor - Redakcja dual-system.pl
Rynek pracy w Krakowie

Kraków notuje obecnie wyraźny postęp technologiczny. Mimo pandemii stopa bezrobocia w tym mieście utrzymuje się na niskim poziomie. Do tego wciąż przybywa nowych miejsc pracy. W samym sektorze nowoczesnych usług dla biznesu co roku przybywa ich ok. 10 tys. Szukasz pracy w Krakowie? Zobacz jak wygląda tutejszy rynek i dowiedz się gdzie najlepiej poszukiwać zatrudnienia.

Charakterystyka rynku pracy w Krakowie

Rynek pracy w Krakowie charakteryzuje się wielobranżowością. W tym mieście znajdziemy przedsiębiorstwa niemal z każdej branży – duże zakłady produkcyjne, nowoczesne korporacje, firmy zajmujące się finansami i handlem itp. W związku z tym jest to dobre miejsce do budowania kariery zawodowej.

Według danych Urzędu Statystycznego w Krakowie, stopa bezrobocia w styczniu 2022 roku wynosiła 2,9%, a liczba zarejestrowanych bezrobotnych osiągnęła poziom 14,5 tys. Pomimo pandemii powstają nowe firmy i spółki, a mieszkańcy wciąż zakładają własne działalności. Sektor prywatny, począwszy od 2020 roku zdominowany został przez takie branże jak: handel, naprawa pojazdów samochodowych, budownictwo.
Krakowskie zakłady pracy w czasie pandemii nie dopuściły do zwolnień grupowych. Według prognoz tendencja ta utrzyma się, a dodatkowo przewidziane jest zwiększenie zatrudnienia.

Pandemia zmieniła model pracy, zyskując zwolenników formuły zdalnej i hybrydowej. Stąd pojawia się coraz więcej ofert dopuszczających niestacjonarne wykonywanie powierzonych zadań. Sytuacja postpandemiczna związana ze znoszeniem obowiązujących obostrzeń zmotywowała organizacje do działania, również w zakresie budowania i rozwijania zespołów. Pracodawcy poszukują pracowników różnych szczebli, począwszy od operacyjnych po specjalistów i menedżerów. Obecnie poszukiwani są specjaliści: IT, obsługi klienta, sprzedaży, finansów i księgowości. Mniejsze zapotrzebowanie dotyczy pracowników działów: logistyki, marketingu, komunikacji, e-commerce.

Wynagrodzenie
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Krakowie wynosi obecnie 7264,86 zł brutto (stan na styczeń 2022 roku), czyli jest wyższe od średniego zarobku w Polsce aż o ponad 1200 zł.

Gdzie szukać pracy?

W dzisiejszych czasach wystarczy dobry Internet, aby mieć na wyciągnięcie ręki najlepsze oferty. Jednak jak wśród tylu ogłoszeń wybrać te które najbardziej sprostają naszym oczekiwaniom? Sprawdź najlepsze miejsca w sieci.

Serwisy z ofertami pracy
Aktualnie istnieje w Polsce kilkadziesiąt portali z ofertami pracy. Mamy do wyboru:

  • Serwisy wielotematyczne, na których znajdziemy podstrony z ofertami pracy publikowanymi przez pracodawców lub importowanymi z innych portali.
  • Portale ogłoszeniowe z podstronami dotyczącymi zatrudnienia.
  • Portale dedykowane rekrutacji i budowaniu wizerunku pracodawcy, np. praca w Krakowie na GoWork.


LinkedIn

LinkedIn to najbardziej znany portal społecznościowy o tematyce biznesowej. Za jego pośrednictwem możemy nie tylko poszukiwać pracy, ale także budować swoją markę osobistą. Wyróżniające się i zadbane konto potrafi przyciągnąć wielu potencjalnych pracodawców. Dodatkowo korzystanie z tego portalu jest darmowe. 

Firmowe strony WWW
Na stronach internetowych wielu firm znajduje się zakładka „Praca”. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy na bieżąco obserwować czy konkretna organizacja poszukuje aktualnie nowych pracowników, a także przesłać CV, zostawić swoje dane kontaktowe lub po prostu uzupełnić zamieszczony formularz. Część przedsiębiorstw w pierwszej kolejności wyszukuje potencjalnych kandydatów w swojej bazie.

 

Redakcja dual-system.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, motoryzacji, Internetu oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Volkswagen