Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jak założyć działalność jednoosobową?

Biznes Data publikacji - 30 czerwca 2021 Autor - Redakcja dual-system.pl
działalność jednoosobowa


Najpopularniejszą formą prawną prowadzenia firmy wciąż pozostaje w Polsce działalność jednoosobowa. Taka forma działalności ma wiele zalet, ale także i można znaleźć jej wady. Przy jej zakładaniu trzeba wziąć pod uwagę koszty założenia firmy, opodatkowanie, przyszłe koszty ZUS oraz zobowiązania, które z pewnością wystąpią.

Działalność jednoosobowa – co trzeba wiedzieć – zalety i wady

Przede wszystkim, warto się zastanowić, dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest tak często w Polsce wybierana. Otóż, zdecydowanie wpływ ma na to fakt, że jest to najtańsza i najprostsza forma prowadzenia działalności. Dodatkowo, rejestracja firmy działającej w ten sposób, jest całkiem darmowa.

Formalności także sprowadzone są do minimum. Wystarczy jedna wizyta w urzędzie gminy lub miasta, by zarejestrować firmę. Dodatkowo, w dzisiejszych czasach bez żadnego problemu można ją także założyć przez internet.

Ogromną zaletą jest również fakt, że do założenia jednoosobowej działalności nie jest potrzebny kapitał zakładowy – słowem, nie ma żadnej minimalnej i określonej z góry kwoty pieniędzy, jaką trzeba posiadać, by firmę zarejestrować.

Dodatkowo, za atut można także uważać to, że prawo do decydowania o firmie ma tylko jej właściciel i podejmując decyzje, nie musi się on liczyć z niczyim zdaniem.

Oczywiście, działalność jednoosobowa ma swoje wady. Przede wszystkim, większa liczba osób zakładających działalność oznaczać może większy kapitał na jej rozkręcenie. W przypadku działalności jednoosobowej, tylko jedna osoba wnosi do niej swoje pieniądze. Dodatkowo, w przypadku niepowodzenia, za zobowiązania i długi odpowiada ona wielkością całego swojego majątku. A w przypadku śmierci właściciela – działalność jednoosobowa nie podlega dziedziczeniu i zwyczajnie przestaje istnieć.

Koszty związane z prowadzeniem działalności jednoosobowej

Samo zarejestrowanie firmy jest zupełnie darmowe, jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że zawsze mogą wystąpić dodatkowe koszta. Są one związane między innymi z koniecznością uzyskania koncesji na sprzedaż alkoholu czy wyrobów tytoniowych.

Dodatkowo, koszty zależne są także od tego, w jaki sposób będzie prowadzona działalność. Osoby, które prowadzą ją we własnym domu, mogą odpisać od kosztów konieczność wynajęcia lokalu. A tymczasem nawet niewielkie pomieszczenia do wynajęcia potrafią osiągać horrendalne ceny!

Pod uwag trzeba wziąć także konieczność zakupu oprogramowania i licencji niezbędnych do funkcjonowania firmy. Sprzęt taki jak komputer, drukarka i telefon, także może okazać się niezbędny. Z największymi kosztami funkcjonowania bez wątpienia wiąże się działalność produkcyjna. Tutaj bowiem trzeba zaopatrzyć się w znajomość technologii oraz specjalne maszyny.

Podsumowując, założenie działalności gospodarczej nie jest trudne i skomplikowane. Dopiero późniejsze jej prowadzenie i koszty z nim związane mogą nastręczyć pewnych trudności którym trzeba sprostać. Dobry pomysł na działalność jednoosobową i znalezienie niszy rynkowej sprawi, że sukces okaże się tylko kwestią czasu.

Redakcja dual-system.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, motoryzacji, Internetu oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Volkswagen