Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Dofinansowanie dla firm – dla kogo i gdzie je dostać?

28 czerwca 2021 dofinansowanie dla firm

Prowadzenie działalności gospodarczej wiążę się niejednokrotnie z większymi kosztami niż przypuszczaliśmy. Dlatego warto sprawdzić, czy nasza firma nie może dostać dofinansowania w postaci bezzwrotnej dotacji lub nisko oprocentowanej pożyczki. Warto przejrzeć dostępne możliwości, bo czasami można uzyskać świetne pieniądze, które pozwolą na rozwój przedsiębiorstwa czy zatrudnienie nowych pracowników.

Dofinansowanie dla firm z funduszy unijnych

Jednym z bardziej popularnych sposobów na zdobycie dodatkowych pieniędzy na wsparcie działalności gospodarczej są środki, które można dostać z Unii Europejskiej. Rozdysponowaniem tych funduszy zajmuje się wiele jednostek. Jedną z nich jest Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, którego celem jest wzmocnienie spójności gospodarczej oraz zniwelowanie różnic w poziomie rozwojowych poszczególnych rejonów w UE. Kolejny jest Europejski Fundusz Społeczny, który ma za zadanie walkę z bezrobociem. Za pomocą tych środków tworzone są nowe miejsca pracy, a także możliwe są różnego rodzaju kursy doszkalające lub kształcące w różnych kierunkach. Istnieje także Fundusz Spójności, którego głównym celem jest ochrona środowiska oraz inwestycje w infrastrukturę transportową.
Ale także obszary wiejskie mają swój fundusz i jest to Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Dofinansowanie z urzędu pracy dla bezrobotnych na rozpoczęcie działalności

Osoby bezrobotne, które zarejestrowane są w urzędzie pracy mogą starać się o wsparcie na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Oczywiście muszą zostać spełnione pewne warunki, jednak nie są one wygórowane, a można zyskać stały dochód i własną firmę, która z czasem może się rozwijać. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą pracować na własny rachunek, mają świetny pomysł na biznes, ale brakuje im pieniędzy, aby to zrealizować. Zainteresowane osoby muszą zapoznać się z warunkami, jakie trzeba spełnić i postępować według wytycznych ustalonych przez urząd pracy.

Dotacje dla firm w postaci pożyczki i kredytu

Jeszcze niedawno wiele przedsiębiorców miało spory problem z pozyskaniem środków w banku na rozwój lub założenie firmy. Warunki były tak wygórowane, że tylko jednostki mogły sobie pozwolić na taki luksus. Obecnie istnieje wiele firm, które oferują pożyczki i kredyty oparte na bardzo korzystnych warunkach. Jednym z rodzajów jest kredyt hipoteczny. Kwota dofinansowania, jaką można uzyskać jest dość wysoka, jednak istnieje jeden niuans, a mianowicie należy posiadać własną nieruchomość, którą się zastawia. Istnieje także drugi rodzaj kredytu – niezabezpieczony. Oczywiście kwota, jaką można uzyskać jest znacznie niższa niż w poprzedniej opcji. Ale nie każda firma potrzebuje dużych środków, aby powiększyć swoją działalność.

Jak wybrać odpowiednie dofinansowanie dla firm?

Istnieje wiele firm i instytucji, które oferują różnego rodzaju dotacje i pożyczki na rozpoczęcie działalności lub rozbudowę firmy. To, na którą opcję się zdecydować, zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Oczywiście ważna jest kwota dofinansowania. Duże firmy skorzystają z ofert, które opiewają na większe sumy. Jednoosobowe przedsiębiorstwa lub osoby bezrobotne mogą uzyskać kwoty w okolicach 20 000 – 40 000 złotych, co na początek jest bardzo dużym zastrzykiem finansowym. Przed podjęciem decyzji należy sprawdzić oferty dostępne w urzędzie pracy, instytucjach oferujących fundusze europejskie i pożyczki. Każda z tych instytucji ma swoje własne wymagania, które należy spełnić. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, to warto skontaktować się z osobą biegłą w pozyskiwaniu funduszy, która doradzi najlepsze rozwiązanie.

Volkswagen

Redakcja dual-system.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Faktoring
Volkswagen
CUPRA

Jesteś zainteresowany reklamą?

CUPRA