Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Mikroprzedsiębiorca a samozatrudnienie – jakie są różnice?

Biznes Data publikacji - 16 czerwca 2021 Autor - Redakcja dual-system.pl
mikroprzedsiębiorca a samozatrudnienie


Kim jest osoba samozatrudniona, a kim mikroprzedsiębiorca? Z jednej strony i jedno i drugie pojęcie oznacza to samo – czyli osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Ale czy na pewno? A może istnieje jakaś różnica pomiędzy nimi?

Kim jest mikroprzedsiębiorca?

Jest to jest to przedsiębiorca, który w przynajmniej jednym z 2 ostatnich lat obrotowych mieli zatrudnionych mniej niż 10 pracowników. Mikroprzedsiębiorca to także podmiot, którego roczny obrót netto nie przekroczył 2 milionów euro. Ale czy mikroprzedsiębiorcę można nazwać osobą samozatrudnioną? I tutaj wkrada się pewien haczyk, ponieważ wszystko zależy od interpretacji organów związanych z podatkami.

Kto może zostać mikroprzedsiębiorcą?
Mikroprzedsiębiorca to firma, która może zatrudnić maksymalnie 9 pracowników. Ale trzeba wziąć pod uwagę, kim jest pracownik. Jest to osoba, która jest zatrudniona na umowę o pracę. Jeśli przedsiębiorca zatrudnia pracowników na umowy cywilnoprawne, to nie bierze się ich pod uwagę. Także osoby przebywające na urlopie macierzyńskim, wychowawczym, ojcowskim czy rodzicielskim nie wliczają się do tej kategorii. Mikroprzedsiębiorca ma także obowiązek przesyłania do Ministerstwa Finansów ewidencji Vat w strukturze JPK.

Kim jest osoba samozatrudniona?

Samozatrudnienie jest to sytuacja, podczas której osoba fizyczna rozpoczyna działalność gospodarczą na własną odpowiedzialność i rachunek. A kim w takim razie jest osoba fizyczna? Jest to osoba posiadająca prawa i zobowiązania. Pełne prawa, takie jak na przykład legalny zakup alkoholu i pełne zobowiązania – zaciągnięcie kredytu, osoba fizyczna nabywa wraz z ukończeniem pełnoletności. Osoba fizyczna w wieku 13 lat może osiągnąć ograniczoną zdolność. Czyli samozatrudnienie oznacza osobę fizyczną, która prowadzi działalność gospodarczą w najprostszej formie. Wystarczy zgłosić się do urzędu i wpisać się do ewidencji działalności gospodarczej.

Mikroprzedsiębiorca a samozatrudnienie – czy jest różnica?

Bardzo wiele osób stosuje te dwa pojęcia naprzemiennie. Nawet przedsiębiorcy nazywają się czasami samozatrudnionymi, a czasami mikroprzedsiębiorstwami. Przepisy podatkowe uznają, że mikroprzedsiębiorstwo to także firma, która nie zatrudnia żadnych pracowników, a więc z definicji jest przedsiębiorstwem jednoosobowym. Ma to szczególne znaczenie w przypadku ubiegania się o różnego rodzaju dofinansowania dla przedsiębiorstw. Jeśli jednak nie masz do końca pewności, czy dany projekt jest skierowany do Twojej firmy, to najlepiej skontaktować się z urzędem skarbowym lub z dobrym księgowym, który rozwieje wątpliwości.

Redakcja dual-system.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, motoryzacji, Internetu oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Volkswagen